Inregistreaza | Ai uitat parola?

Proiect didactic

Numar pagini 4
Nume Proiect didactic
Subiect Pedagogie Modul I
Institutie Universitate
Universitate Departamentul Pentru Pregatirea Cadrelor Didactice (Pedagogie)
Pret 100 puncte
Evaluarea calitatii 0 / 0 (100%)
Adaugat 01-06-2010
Adaugat de mar89y
Descarcat 2
Marimea fisierului 0 KB
Formatul fisierului doc
Cuvinte cheie proiect , metode d predare
Format: doc
Pret: 100 puncte
Descrierea materialului:
PROIECT DIDACTIC

COLEGIUL NATIONAL „ANASTASESCU”, Rosiorii de Vede, jud. Teleorman
Disciplina: INFORMATICA
Clasa: a-XII-a C
Profesor: Popescu Floarea
Unitatea de invatare: Limbaj de marcare a hipertextului.
Tema: Formatare text, introducere culori si imagini, legaturi.
Tipul lectiei- recapitulare si sistematizarea cunostintelor.
Locul de desfasurare: Laboratorul de informatica.

Nivelul initial al clasei:
-elevii si-au insusit toate notiunile teoretice legate de proiectarea unei pagini WEB .
-elevii utilizeaza corect notiunile invatate in realizarea paginilor WEB.......................


Obiective
Strategii
Fise
Extras din material:
PROIECT DIDACTIC

COLEGIUL NATIONAL „ANASTASESCU”, Rosiorii de Vede, jud. Teleorman
Disciplina: INFORMATICA
Clasa: a-XII-a C
Profesor: Popescu Floarea
Unitatea de invatare: Limbaj de marcare a hipertextului.
Tema: Formatare text, introducere culori si imagini, legaturi.
Tipul lectiei- recapitulare si sistematizarea cunostintelor.
Locul de desfasurare: Laboratorul de informatica.

Nivelul initial al clasei:
-elevii si-au insusit toate notiunile teoretice legate de proiectarea unei pagini WEB .
-elevii utilizeaza corect notiunile invatate in realizarea paginilor WEB.

Obiectiv cadru: -realizarea de aplicatii utilizand cunostintele despre realizarea paginilor WEB.

Obiective de referinta: - sa creeze si sa prelucreze o pagina WEB intr-un program de editare;
sa urmareasca etapele de realizare a unei aplicatii WEB.
sa depaneze programele in cazul unor eventuale erori.
sa afiseze pagina intr-un program de navigare;
Obiective educationale:
Obiective cognitive:
-sa dovedeasca trainicia notiunilor dobandite la disciplina respectiva, in capitolul realizarea paginilor WEB;
-sa foloseasca corect etichetele, atributele specifice fiecarei etichete precum si valorile acestora;
Obiective psihomotorii:
-sa-si formeze deprinderi de lucru specifice temei de studiu;
-evaluarea deprinderilor de utilizare corecta a optiunilor puse la dispozitia utilizatorului de limbajul HTML;
Obiective afective:
-formarea convingerilor ca utilizarea tehnologiei HTML permite realizarea unor aplicatii cu pagini WEB intr-o forma utila si chiar foarte rentabila;
-sa aprecieze corect solutiile oferite de colegi;
-sa se implice cu placere si interes la etapele lectiei;
-sa se bucure de rezultatele muncii depuse;

Obiective operationale:
O1: sa defineasca notiunile de etichete, atribute,valori ale atributelor;
O2: sa-si insuseasca modul de editare a elementelor srise in pagini si de formatare a acestora;
O3:sa realizeze corect operatiile privind modificarea culorii textului si legaturilor, formatarea textului;
O4: sa-si insuseasca corect modul de realizare a listelor in paginile WEB;
O5: sa scrie corect legaturile catre hiperspatiu si sa foloseasca corect lucrul cu directoarele;
O6:sa realizeze corect lucrul cu imaginile;

Strategii didactice:

Principii didactice:
-principiul participarii si invatarii active;
-principiul asigurarii progresului gradat al performantei;
-principiul conexiunii inverse.

Metode de invatamant:
-conversatia;
-explicatia;
-exercitiul;
-demonstratia;
Procedee de instruire:
-explicatia in etapa de comunicare;
-invatarea prin descoperire, prin rezolvarea de exercitii;
-exercitii de consolidare ;

Forme de organizare: - frontala;
-individuala;
- pe grupe;
Forme de dirijare a invatarii:-dirijata de profesor prin materiale didactice;
-independenta;
Resurse materiale: -fise de lucru;
-set de aplicatii;
-calculator;
Material bibliografic
Paul McFedries, Crearea paginilor WEB,Editura B.I.C. ALL,Bucuresti;
Radu Marsanu-Manual pt. clasa a XII-a, Editura L&S INFOMAT, Bucuresti 2001;

Metode de evaluare:
-evaluare sumativa;
-evaluare continua pe parcursul lectiei (fisa de lucru si calculator);
-evaluare formativa;

Desfasurarea activitatii:
moment organizatoric:

pregatirea lectiei: -intocmi...


Materiale similare

Nume: Proiect de cercetare final an - Educatia Interculturala
Extras din material: ... indivizilor ce apartin unor culturi diferite si care traiesc in acelasi prezent instoric; este sensul curent dat interculturalitatii si domeniul de reflectie cel mai bogat pana in prezent; - pe un plan diacronic, ca parghie regulatoare sau catalizator al intalnirii mai multor culturi ce apartin unor perioade de timp diferite;este un domeniu teoretic mai putin abordat , dar care poate rezolva suficiente sugestii euristice chiar si pentru varianta sincronica a ipotezei interculturali...
Nume: Reflectii Pedagogie
Extras din material: ... al statului, transmitator de cunostinte si educator, evaluator al elevilor, partenerul parintilor in sarcina educativa, membru al colectivului scolii, coleg. Ca organizator al invatarii profesorul imbina aspectele obiectiv-logice ale transmiterii cunostintelor cu aspectele psihologice. Este deci preocupat atat de aplicarea principiilor didactice cat si de implicatiile psihologice ale actului transmiterii. ?n didactica modern?, cadrul didactic are rolul de ,,diri...
Nume: Reflectii Pedagogie
Extras din material: ...copilului , a adultului in formare este inclinarea  spre imitatie.               Profesorul are un rol important asupra performantelor scolare ale elevilor. Rolul de profesor  presupune argumentarea intr­un multiplu paienjenis de grupuri de grupuri de referinta care pun  profesorului cerinte diferentiate: el reprezinta autoritatea publica, ca reprezentant al statului,  transmitator de cunostinte si educator, evaluator al e...



Comentarii asupra materialului "Proiect didactic"

Nimeni nu a verificat inca acest material. Fi primul care isi publica opinia



Publica-ti opinia

Logheaza-te pentru a posta un comentariu